Najlepsza praktyka zarządzania aktualizacjami sklepu WooCommerce
Aktualizacje WooCommerce powinny być priorytetem dla prowadzącego sklep, ale wykonywane z rozwagą i cierpliwością. Brak awarii to podstawa w biznesie e-commerce. Wtyczka WooCommerce wymaga co rusz najnowszej wersji, nie bez powodu. Po otrzymaniu komunikatu o dostępnej aktualizacji nie szalejemy i nie przyciskajmy od razu na aktualizuj.
Zanim dokonamy aktualizacji wykonajmy podstawowe ruchy. Stwórzmy kopię zapasową (z ang. backup) zarówno tabel bazy danych jak i plików jeżeli używamy w tym celu wtyczek, z kolei jeżeli wiemy jak robić kopie bazy danych bezpośrednio z serwera chociażby przez narządzie phpMyAdmin do pliku SQL lub JSON to nie zapomnij zrobić kopii pliku wp-config.php wraz z katalogiem wp-content tak na wszelki wypadek. Zawsze istnieje ryzyko, że może pójść coś nie tak ponieważ stosując wiele rozwiązań możemy napotkać na wiele kolizji choćby np. pomiędzy wtyczkami.
Najlepszą praktyką jest wykonywanie testu aktualizacji na tzw. witrynie testowej, utworzonej w innym katalogu na tym samym serwerze co sklep albo najlepiej, bezpieczniej na osobnym serwerze przeznaczonym tylko do testów. Powyższe zabiegi z pewnością oszczędzą czas nie powodując szkód w sklepie i w naszym układzie nerwowym. Jeśli aktualizacja przejdzie pomyślnie test, można ją zastosować w działającej witrynie. W momencie dokonywania aktualizacji powinniśmy włączyć za pomocą wybranej wtyczki tryb konserwacji. Cały ten proces może się wydawać strasznie uciążliwy ale dzięki niemu oszczędzamy sobie mnóstwo kłopotów.
Pamiętajmy, że sklep to nie tylko sama wtyczka WooCommerce, ale również silnik WordPress wraz z pozostałymi wtyczkami, których używamy. Regularna aktualizacja WordPress a także pozostałych wtyczek jest również ważna ze względów bezpieczeństwa. Aktualizując wtyczki róbmy to pojedynczo jedna po drugiej nie hop siup naraz. Sprawdzajmy efekty końcowe po aktualizacyjne.
Pamiętajmy również, że WordPress aktualizuje się automatycznie, jeżeli nie zadecydujemy inaczej. Możemy całkowicie wyłączyć automatyczne aktualizacje w WordPress dodając do pliku wp-config.php kilka dodatkowych ustawień, ale pamiętajmy, że i tak aktualizacje musimy wykonywać dla samego bezpieczeństwa. Ten proces raczej polecany jest na witrynie testowej, gdyż może narazić nas na ataki brute force , włamania. Można również zautomatyzować ten proces za pomocą wtyczek.
WordPress udostępnia kilka stałych, które pozwalają nam kontrolować automatyczne aktualizacje w tle za pośrednictwem wp-config.php:
# wyłączenie wszelkiego rodzaju automatycznej aktualizacji
define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );
# włączenie – true lub 'minor' (dla stabilnych instalacji) / wyłączenie - false wszystkich podstawowych aktualizacji
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );
# wyłączenie automatycznych aktualizacji, ręcznych aktualizacji, aktualizacji motywów, wtyczek, edycji plików
define( 'DISALLOW_FILE_MODS', true );
# włączenie aktualziacji, wyłączenie edytora plików
define( 'DISALLOW_FILE_EDITS', true );
Ważne! Zanim użyjemy jakiekolwiek stałej zastanówmy się dobrze jakie będą tego konsekwencje.